Uvolněte se prosím aneb účinná cesta jak ovládnout stres

Stres. Nebezpečná zbraň životních překážek. Stačí nepatrný náznak nebezpečí a jste nastartováni k akci. Což ve většině případů znamená zbrklý úprk anebo přílišnou obranu svého území. V současnosti jsou tyto spouštěče na každém rohu. Postačí menší neshoda s partnerem či marná snaha o nalezení parkovacího místa. Nic ale není ztraceno. Vědci přišli s překvapivými důkazy, jak se se stresem vypořádat. A to pouze v několika krátkých bodech.

“Živote zastav, nestíhám!”

1. Poslechnětě si klasiku

V roce 2004 Sky Chafin se svými kolegy z kalifornské univerzity provedli unikátní výzkum. Zkoumali žánr hudby, který bude mít největší dopad na snížení krevního tlaku po prožitém stresu. Vybrali tři. Jazz, pop a klasiku. A jak to dopadlo? Hned celých 87 % respondentů uvedlo, že nejrychlejší zlepšení nálady pocítili u klasické muziky. Hodnoty jejich krevního tlaku to potvrzovaly.

2. Přivítejte slunce

Matthew Keller z Institutu psychiatrické a behaviorální genetiky ve Virginii zkoumal vztah mezi sluncem a emocemi. Výzkumem prošlo několik set respondentů. Spolu se svým týmem zjistil, že pobyt venku delší než 30 minut má pozitivní vliv na vaši náladu a paměť. Hlavně musí svítit sluníčko, to je podmínka.

3. Využijte svého vnitřního klauna

Smějte se a celý svět se bude smát. Smějte se spontánně v těch nejvíce stresových situacích, obrní se tím váš imunitní systém. Dle průzkumu profesora Lefcourta z Oxfordské univerzity mají lidé, kteří se pravidelně usmívají o 40% menší pravděpodobnost srdečních onemocnění. V další studii z roku 2005 Michael Miller zjistil, že pokud se budete usmívat 15 minut denně, prodlouží se váš život o 4,5 roku. To už jsou významné čísla.

“Úplné osvobození od stresu znamená smrt.“ – Hans Selye

Dokonce i stres dokáže být v malé míře přínosný. Je nutno upozornit, že mezi přínosem a škodou je velmi tenká hranice.

Jste připraveni se vyrovnat se stresem? A nebo se sebou sama? Vyzkoušejte si ZDARMA Test smyslových center mozku. Během 10 minut získáte výsledky na váš email. Výsledky, které změní váš život.