Steven Spielberg: Živoucí důkaz, že vytrvalost se oplácí

Houževnatý, neúnavný, pilný. Jen výběr několika málo slov, které symbolizují již 68letého světoznámého režiséra. Steven Spielberg. Muž, který se dokázal postavit představám svého otce. Muž, jehož vytrvalost nezlomil první neúspěch. Nepřestal a ukázal svůj talent světu.

“Tajemstvím úspěchu je účelná vytrvalost.” – Benjamin Disraeli

Svůj koníček rozpoznal mladý Spielberg na konci osmi let svého věku. Tehdy nalezl úplnou náhodou otcovu kameru. Jelikož byl od narození zvídavý, začal tvořit. Den po dni. Zanedlouho si nedokázal představit dělat nic jiného. Postavil si základnu pro svůj sen. Za pomoci své matky dokonce vytvořili v pokoji malé kino, kde uváděl své nejnovější díla.

Tehdy se mu do cesty postavila první překážka! Jeho otec. Jakožto elektroinženýr měl pro syna jiné plány. Toužil z něj mít vědce. Vyčítal mu jeho snažení. Jeho sny pro něj neměly žádný význam. Pro něj to byli jen nesmyslné představy. Snažil se jej vrátit do “reality” tím, že mu kameru bral a zamykal do skříně. Steven měl v tu chvíli na výběr ze 2 možností – poslechnout otce, nebo si jí za svým snem i bez jeho podpory. Co byste si vybrali vy? Tušil, že úspěch se skrývá na té hrbolatější cestě. Proto dlouho neváhal a točil dál.

Brzy začal sbírat úspěchy. Při škole například získával ocenění za amatérské filmy. Proto se přihlásil na nejlepší filmové školy v zemi. Hned třikrát ale obdržel zamítavou odpověď. Dle všeho neměl podle přijímacích podmínek dostatečně co nabídnout. Jaký by byl váš další krok? Dechberoucí mladý talent se nedal a pokračoval na vlastní pěst!

Jako praktikant a host ve studiích Universal se dostal do podvědomí širší společnosti. Takže bylo jasné, že jeho první větší film se brzy stane skutečností. Nikdo netušil, že bude i obrovským finančním propadákem. Mnoho z nás by v tuto chvíli skončilo, ale Spielberg opět překonal kruh pohodlí a natočil světoznámý trhák Čelisti. Vydělal na něm milióny dolarů, a to mu bylo teprve 29. Vytrvale pracoval na dalších filmech, které obohatily snad každého z nás. Stal se spoluzakladatelem světoznámého studia Dreamworks a také nejznámějším režisérem světa. Splnil si svůj sen a to jenom díky tomu, že vždy využíval svou vytrvalost, píli a houževnatost. Vlastnosti, kterými může oplývat každý člověk na této planetě!

“Kuráž je dobrá. Vytrvalost ještě lepší.” – Jean de la Fontaine