Snílek Elon Musk: Odvaha podstoupit riziko mu zaručila úspěch

Že vám jeho jméno nic neříká? Přitom i díky němu se zjednodušil náš život. Pomáhá totiž změnit svět, a to touhou vytvořit něco nového, co pomůže naší Zemi. Mluvíme o člověku, co založil jeden z prvních platebních internetových portálů – PayPal. Zároveň vede společnost Tesla Motors vyrábějící elektroautomobily a SpaceX. 

Tento světoznámý podnikatel se narodil roku 1971 v Jihoafrické Republice, kde trávil i celé své dětství. „Největší zálibou mi bývala četba a následné uvedení získaných znalostí do praxe,“ dodává Elon Musk. Máma jej nazývala geniálním klukem. Tušila, že jej jednou potká úspěch. Nebylo totiž obvyklé, že by desetileté dítě zkoumalo encyklopedie moderní vědy. A je nesporné, že právě v tomto období získal pevnou základnu pro své sny.

Elon věděl, že nejlepší místo pro rozvoj jeho snů bude na americkém kontinentě. Dostal se na Pensylvánskou univerzitu, kde získal hned dva tituly z fyziky a ekonomie. V té době se po celém světě rozšiřoval rychlostí „velkého třesku“ internet a Elon se do něj naplno zakousl. Tím vznikl i jeho první projekt Zip2, čili tzv. mapovací portál – něco jako dnešní Google Maps. Jednalo se o prvního konkurenta stále známého Yahoo.Jako chybu dodnes považuje to, že přenechal vedení společnosti investorům, kteří jej nakonec odsunuli mimo dění. Tento projekt pro Muska skončil prodejem, díky kterému získal solidních 22 milionů dolarů, i přesto však tvrdí, že by to Zip2 mohl dotáhnout daleko dál.

Zklamání ze ztráty prvního podniku nemohlo trvat dlouho. Vytvrvalý Elon v té době spustil do provozu nový projekt, který rozjel s podobně smýšlejícími podnikateli. Jednalo se tehdy o první společnost, která zprostředkovávala internetové platby. Název je nám všem známý – PayPal. Sám Elon byl postaven do čela podniku. Ale ne na dlouho. Zbytek podílníků měl pocit, že možnost rizika hnal do nezměrných mezí. Ale právě díky riskantním hrám si každý člen společnosti mnul ruce. Odmítl osmisetmilionovou nabídku na odkoupení PayPalu, a to i když by mu to hodilo osminu této částky. Nakonec firma přijala nabídku za 1,5 miliardy. Dokonce i tehdy byl Musk proti tomuto obchodu. „Měl v sázce víc než kdokoliv z nás, ale přitom nikdy nezaváhal,“ takto jej popisuje jeden ze společníků Peter Theil.

elon-musk-the-hyperloop-design-is-coming-august-12_Fotor

Elon Musk přitom neváhal a nadále realizoval další své sny. Vznikla společnost Tesla Motors, která přišla s novými prostředky, jak šetřit naši Zemi velkým rozvojem prodeje elektroautomobilů. Nyní se pohybují na úrovni luxusních BMW avšak neškodí však našemu ovzduší. Jeho druhá společnost SpaceX se drží cíle provozovat soukromé cesty do vesmíru. Hezká idea, viďte? A nelze popřít, že jsou na velmi dobré cestě.

Je nutno dodat, že si tento člověk prošel i mnohými útrapami. „Ta touha soutěžit a vyhrávat, díky které je tak úspěšný v obchodu, však nikdy nezmizela, a to ani když přišel domů.“ Toto považovala exmanželka Muska za pravý důvod k rozvodu. O něco později přišlo i nervové zhroucení. Řídit dvě společnosti vzdálené od sebe přes 650 km se na stresu a únavě rozhodně podepsat jednou muselo. Navíc přišlo období, kdy jeho firmy přestaly vynášet a začaly krachovat. Elon se nebál a vložil všechny své úspory do úpravy podniku.

Než se vrátily jeho společnosti zpět do hry, musela si tato osoba dokonce i půjčovat na pronájem a jídlo. Až v tomto období Elon Musk přiznává, že podstoupil obrovská rizika, ale ihned dodal, že právě ono riziko mu pomáhá plnit nepravděpodobné.

“Nebojte se rizika. Když to vyjde, budete šťastnější. Když to nevyjde, budete moudřejší.”

Jste připraveni jít do rizika? Zjistěte silně zbraně vašeho já. Udělejte si ZDARMA Test smyslových center mozku. Během 10 minut vám zašleme pečlivý rozbor výsledků v PDF do vašeho emailu.