Nejdůležitější otázka života, kterou průměr přehlíží

Kéž bych si těchto pár řádků přečetl před 15 lety. Mohl jsem být mnohem dál. Úkolem je, aby za 15 let nebyly žhavou novinkou. Životní prohra by pak byla neodvratná.

Předám ti teď jednu důležitou věc. Možná trochu drze. A možná se ti to nebude líbit: Život není tak komplikovaný, jak se často zdá. V životě stačí odhalit odpověď na tu nejdůležitější otázku a náš život nabere úplně nový směr. Radost a naplnění jsou rázem naším každodenním společníkem a naší jistotou. Nevěříš? A ne – opravdu není to z té o Červené Karkulce.

“Takhle jednoduchý to být prostě nemůže,” kontruje teď z obranné pozice naše kritická a složitostem naučená mysl. Život a svět je přece komplikovaný. Možná tak reaguje i ta tvá, že? A, jen tak mimochodem, jak zní ta otázka?Za moment se k ní dostaneme.

“Lekce je prostá, to člověk je komplikovaný.”

Byl to, mám pocit, sám Dan Millman, gigant na poli osobního rozvoje, jenž mi to jednou takto vpálil přímo do obličeje. Jako kdyby ta věta byla přesně pro mě. Umí to moc dobře, učil ho to taky Sokrates. Vyrazil mi dech a rozdrtil mnohé hřeby klamných názorů a přesvědčení, které jsem si nechal okolím voperovat do své hlavy. Přemýšlejte nad tím i vy – lekce jsou jednoduché, včetně těch životních.

Vezměte si člověka, je jedno na koho pomyslíte – na sebe nebo na kohokoli jiného. Jeden se živí jako učitel, druhý jako administrativní pracovní, třetí je prodavačka, čtvrtý čímkoli dalším. V žilách nám koluje různá krev, pocházíme z jiných států a měst, rozcházíme se i v zázemí, z něhož jsme vzešli. Jeden je bohatý, druhý tak nějak vychází, třetí je chudý. Všichni jsme si díky svým rozhodnutím vytipovali cestu, po níž jsme do životního putování vykročili. Všichni jsme unikátní, i ty, uvědom si to!

Přes všechny naše zjevné rozdíly, přes všechny naše každodenní zážitky, jež se samozřejmě člověk od člověka liší jako den a noc, přes všech těch více než 20 tisíc myšlenek denně, i naše překážky a problémy, každý z nás hluboko ve svém srdci třímá pouze jediný otazník. Inkriminovaná otázka, ať už si ji uvědomujeme nebo ne, je hybnou silou našeho života a odpovědí na každou životní situaci a každý náš krok. Na každé naše ranní probuzení a večerní usnutí. Silná slova, viďte?

Naší jedinou motivací je najít odpověď nejdůležitější otázku

A přes všechny ty divoké rozdíly je nám všem tato otázka paradoxně společná. I vy nyní jistě buď hoříte zvědavostí, anebo máváte rukou, ale něco vás nutí číst dál. Zajímá vás, o jakou otázku plnou cizích slov, odborných termínů a citací zdrojů se jedná, není tomu tak? Neočekávejte žádnou vědu. Tady je. Nejdůležitější otázka, která je podepsána pod každým naším činem, zní: Jak mít šťastný a spokojený život?

Všichni otázku číslo jedna našeho života podvědomě známe. Nejdůležitější otázka nabírá hloubku úměrně vynaloženému času a úsilí při hledání co nejjasnější odpovědi. Přečti si schválně tu předešlou větu ještě jednou. Pro jednoho je to jen věta, druhý naproti tomu objeví své životní poslání. Tato otázka je odpovědí na každý náš čin. Nyní máš nad čím přemýšlet.

“Každý z nás dělá v každý moment svého života ze svého pohledu to nejlepší, aby naplnil svou představu o spokojenosti.“

Háčky a chyby to má zjevné. Často například trčíme v práci, jelikož máme představu, že si za vydělané peníze koupíme co? Naši spokojenost. Všechny domy, auta a pěkné věci jsou naší vstupenkou na akci zvanou Spokojenost – jenže časem vyblednou a ten pocit je pryč. No nic. Hledáme si partnera na celý život – ale proč? Přece abychom byli spokojení. Jíme zdravě, abychom se dobře cítili, jelikož zdravé jídlo a tento dobrý pocit vede ke dlouhému a spokojenému životu. Tedy ke spokojenosti. Uvědom si to. A tak je to se vším, muška naší pozornosti, ať už si to uvědomujeme nebo ne, cílí vždy na naši spokojenost.

Jenže co když si naše představy pouze oblékají taláry parfemované spokojeností, avšak pod talárem se žádná spokojenost nenachází? A kde tedy naši spokojenost hledat? Zeptej se sebe. Tvé představy a přesvědčení mohou být pouhou přestrojenou iluzí, kterou když konečně obnažíš, vyvstane na světlo světa rozpouštějící se iluze, ne spokojenost. Proto hledej opravdové životní lekce.

Uvědom si to a pamatuj: Lekce je prostá, to člověk je komplikovaný (naše mysl je komplikovaná)…

První k lepším výsledkům, hlubokým vztahům, skvělé komunikaci a úspěchu v práci

Vzpomeň si a sepiš 7 nejčastějších vět, které jsi slyšel od rodičů, blízkých přátel a ve škole (mnoho z nás například slyšelo, že peníze kazí charakter, peníze nerostou na stromech, štěstí tu není pro každého a že nemají dělat, co je baví, protože se tím neuživí):

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

Podařilo se? Pokud ano, skvěle! Jen tak dál. To byl první krok k lepšímu sebepoznání a sebeuvědomění.

Chceš-li udělat hned skok kupředu k tomu, abys našel kvalitní odpověď na otázku “Jak mít šťastný a spokojený život?”, udělej si Test smyslových center mozku – do 10 minut ti ZDARMA zašleme 3 strany výsledků v PDF. I tento test ti pomůže k hlubokému uvědomění a přiblíží tě k té nejdůležitější odpovědi – na tu nejdůležitější otázku tvého života. Spustit Test smyslových center >>