Naléhavé není nutně důležité
Chcete znát rozdíl mezi myšlením úspěšných a neúspěšných? Zde je trumf úspěšných a spokojených lidí – každý si moc dobře uvědomuje rozdíl mezi důležitým a naléhavým. Ne, nejde o ekvivalenty!
Schválně, kolikrát vám v uplynulém týdnu někdo volal nebo psal v tomto duchu:“Ahoj, něco bych od tebe potřeboval/a…”?
Možná zde stálo: “mohu tě o něco požádat/poprosit”, “mám na tebe velkou prosbu”, “jen ty mi můžeš pomoct”. Ale je to jedno a totéž. Schválně, kolikrát si vzpomenete?
Pamatujte:
Důležité = důležité pro nás
Naléhavé = důležité pro ostatní
Jen vy však musíte rozlišit, co je pro vás opravdu důležité, a co je naopak jen naléhavé. Kdo to nerozlišuje, je takovým “hej, počkej”, “vše pro ostatní, nic pro sebe” a stráví většinu svého života prací pro ostatní, z nichž naprostá většina to nikdy neocení. To chcete? Zamyslete se nad tím.
Tímto netvrdíme, že není důležité pomáhat ostatním. To zajisté je, prioritou však je dát důležité na první místo, a až poté ve zbylém čase dělat to naléhavé. Jinak celý svůj život strávíte pomáháním druhým. Na realizaci vašich nápadů jaksi nezbyde čas.
Pamatujte však i na to, že každý z nás má své výchozí nastavení jiné. Tedy že každý z nás má úplně jinou tendenci soustředit se pouze na sebe, případně soustředit se pouze na ostatní. Obě varianty mají své výhody, ale i obrovské nevýhody. Prvním krokem je zjištění vašeho aktuálního nastavení mozku. Zjistěte aktuální nastavení svého mozku!
Podľa mňa je tu hňeď na začiatku jeden problém, a to v definícii slov. Súhlasím s obsahom tohto blogu, no ňie s pomenovaňím toho, čo je DÔLEŽITÉ a čo NALIEHAVÉ. Ja pod slovom NALIEHAVÉ rozumiem práve to, čo je dôležité pre mňa a musím to spraviť HŇEĎ. DÔLEŽITÉ je dôležité pre mňa, ale vydrží to doklad na ňeskôr. Iďe skôr o priority, ňež o to, či sa to týka mňa alebo ňiekoho iného. Keby som si ňeprečítal tento blog, úplňe by mi uňikal ďalší obsah. Preto je tak podstatná správna definícia pojmov.
Zdravím Juraji,
děkujeme za Váš pohled na toto téma, naprosto souhlasíme, že je potřeba se shodnout na definici těchto slov – někdy může jít o ekvivalenty, ale v drtivé většině případů je mezi nimi obrovský rozdíl. Rozhodli jsme se vytvořit další blogový příspěvek, který bude věnován tomuto tématu. Publikujeme ho v následujících dnech. Nezapomeňte si ho přečíst, a poté můžeme nad tímto tématem diskutovat ještě hlouběji. 😉
Přeji prima pondělí,
Radek Novotný
spoluautor SMSkouc.cz
Vnímám to stejně, je podstatné si nejdříve ujasnit, co si kdo po d čím představuje, aby se diskutovalo o stejných věcech. Principiálně je ale vše jasné, pomáhám, zabývám se nejdřív tím “mimo” mě nebo “uvnitř” mne?