Jak mít úspěch aneb 3 tipy jak překonávat překážky, které zastaví 93 % lidí

Ve školní lavici a týdenním rozvrhu tento předmět nebyl. Paradoxem je, že nás tam často učili pravý opak – každá chyba znamená trest v podobě horší známky. A ještě větším paradoxem je fakt, že lidé, kteří dříve dělali ty chyby, si ty lekce pamatují ze všech nejdéle. Úspěch je právě chybami a vytrvalostí podmíněn. To nás měli ve škole naučit!

Opravdu je to zvláštní, ale pokud jde o školu a všem známé prověrky, testy a pětiminutovky… Člověk si spíš vybaví ty chvíle, kdy chyboval, než na chvíle, kdy si vítězoslavně odnesl jedničku. Je to tak. Bez debat. Vzpomenete si spíš na test z matematiky, kdy jste ze malé násobilky dostali jedničku, anebo když jste poprvé napsali “blískat se” nebo “syvá holubička”? Zamyslete se…

Proč jsme tedy byli trestáni za chyby?

Pojďme to otočit. Co když právě chyby jsou základním stavebním kamenem pro učení a úspěch? A co kdybychom se přestali za každou chybu sami ponižovat, a raději se z chyby co nejrychleji poučili a napravili ji?

“Kdo nic nedělá, nic nezkazí.”– (stupidní) české lidové přísloví

Chybám se člověk jen těžko vyhne, pokud začíná s čímkoli novým. Pokud se však chceme v čemkoli zlepšit, musíme se začít chovat jinak – abychom dostali jiné výsledky, musíme začít dělat něco jinak.

A tím úplným základem je co? Překonat první chybu – první překážku – a vytrvat. Ale jak? Zde vám přinášíme 3 prověřené tipy, jak to dokázat.

1. Vraťte se na začátek – “Proč jste začali?”

Odpovězte si na otázku: “Z jakého důvodu jsem začal/a?” Pokud se chce člověk naučit něco nového, má to nějaký důvod – chce se například umět efektivněji rozhodovat, chce mít lepší náladu, chce mít lepší vztahy s blízkými nebo chce dosáhnout lepších výsledků. A tento důvod musel být silný. Vraťte se do té chvíle, kdy jste se rozhodli začít číst novou knihu, zašli na kurz, začali se chovat jinak.

Jakmile se do této chvíle navrátíte, znovu si zopakujte své nejsilnější důvody, proč to chcete změnit. Znovu si zopakujte, jaké to bude dojít až do cíle.

A pokud jste ještě nezačali a chcete s čímkoli novým začít, rozhodně si co nejdetailněji popište, z jakého důvodu to děláte. Napište to nejsilnější možné sdělení, kterého jste schopni. Největší efekt to bude mít, pokud to napíšete podle smyslového nastavení svého mozku.

Ještě neznáte aktuální smyslové nastavení svého mozku? Udělejte si Test smyslových center a zjistěte nastavení svého mozku do 10 minut >>

2. Nejste první, kdo tuto situaci zažil – využijte toho!

Myslíte-li, že jste vyzkoušeli už všechno a že neexistuje cesta? Poučte se z příběhů lidí, kteří museli překonávat podobnou překážku. Na 100% nejste úplně první, kdo přesně tuto překážku (nebo velice podobnou) musel kdy řešit.

Doporučujeme probudit svoji zvědavost a hledat všude možně. Ptejte se lidí kolem sebe, zda něco podobného někdy zažili nebo zda mají v okolí někoho, kdo přesně toto musel řešit. Mrkněte na internet do diskuzí (doporučujeme diskuzi v Členské sekci SMS kouče), použijte Google a hledejte inspiraci k řešení vaší současné situace.

Kdo hledá, najde. To je zákon. Je však potřeba se do toho, jak se říká, obout. A hlavně vytrvat. Hodit flintu do žita a říci, že to není možné vyřešit můžete kdykoli v budoucnu. Ale proč to dělat už teď? Vytrvalost vám přinese všechny odpovědi, které kdy budete potřebovat. Proto VYTRVEJTE!

3. Zavzpomínejte na ty, kteří to nevzdali

Znáte to jistě i vy. Jednou, dávno, jste o něčem přemýšleli a přišlo vám to jako zajímavý nápad. Třeba nápad na nějakého zahradního pomocníka, originální podnikatelský nápad nebo službu lidem, která by mohla ulehčit v mnohém život i ostatním. Zažili jste to někdy? Myslím, že každý, pokud se pořádně zamyslí, tak si alespoň na 1 takový nápad vzpomene.

Ale z nějakého důvodu jste to nakonec neudělali. Možná to v tu chvíli bylo moc práce, na kterou jste neměli čas. Nebo se vám do toho prostě nechtělo a někdo vám to rozmluvil. Případně byla zapotřebí velká investice, kterou jste si v tu dobu nemohli dovolit. Ať už to bylo cokoli, prostě se tento nápad nestal skutečností.

A poté, po několika měsících nebo letech, ten váš originální nápad někdo zrealizoval. Tuto myšlenku vzal, převedl do reality a slavil úspěch. No, nenaštvalo vás to, že jste to mohli být právě vy?

Předpokládám, že jste slyšeli o lidech, kteří byli opravdu neústupní až tvrdohlaví, že ačkoli jim všichni říkali “STŮJ”, oni slyšeli “BĚŽ”. Lidé, kteří prostě odmítli překážky a “nějak” to udělali. Určitě to nebylo snadné, ale nakonec dosáhli svého cíle.

spokojenost radost, vděčnost

A kdybyste to nevzdali a vytrvali, mohli jste to být vy, kdo sklidil tu slávu, uznání a pořádnou odměnu… Pamatujte si tuto lekci: Až se příště rozhodnete něco začít, pak tomu věnujte dostatek úsilí a času a vytrvejte až do konce!