Ať žije zodpovědnost a vlastní kreativita aneb proč nefunguje brainstorming

Dostali jste v práci důležitý úkol a nevíte co s ním? Koš je již plný zavrhnutých nápadů, a termín odevzdání se blíží? Máte pocit, že vaše kreativita je na bodu mrazu? Nejste v tom sami. Tento problém občas potká každého z nás. Sami vědci se odpovědmi na toto téma zabývají již desítky let.

“Kreativita není talent, ale způsob myšlení.”

V roce 1957 přišel jeden z významných představitelu reklamního průmyslu Alex Osborn s teorií aplikované imaginace. V ní hlásal, že při práci ve skupině dokážeme shromáždit více kreativních nápadů. Brzy se tato teorie stala fenoménem a vžila se pod názvem brainstorming. Doopravdy je ale tento způsob natolik účinný?

Ověřit se to rozhodl Brian Mullen se svými kolegy z Kentské univerzity v Cantebury. Polovina účastníků experimentu utvořila skupinu. Sesadili se v místnosti, kde je požádali o vyřešení úkolu společnými silami. Druhá polovina měla stejné zadání, jenom úkol řešili samostatně. Hledělo se na množství a kvalitu zajímavých myšlenek. Výsledek mnohé z vás překvapí! Větší množství inovativních myšlenek měli účastníci, kteří pracovali sami.

Proč byli výsledky skupiny tak nevýrazné? Mnoho vědců tento fakt přisuzují tzv. sociální nečinnosti.

Pracujete-li samostatně, jsou vaše úspěchy a případné neúspěchy závislé pouze na vaši houževnatosti a píli. Ve chvíli, kdy vás na jednom úkolu pracuje více, většina z nás poleví. Neboť při úspěchu vás stejně nikdo nepochválí a neúspěch se dá svalit na někoho jiného.

Co nám tedy pomůže posunout úroveň tvořivosti na vyšší úroveň? Prvním tipem je relaxace. Jakmile se dostanete na “mrtvý bod”, oplatí se na chvíli si odpočinout. Podle experimentu S. M. Smithe z Texaské univerzity postačí pouhých 15 minut a již máte daleko větší pravděpodobnost úkol dokončit.

Taktéž doporučujeme přepnout na manuál. Mnoho z nás na světě nic nepřekvapí. Každý den se setkáváme s tím samým. Následně netušíme, jestli nás to, před čím stojíme, někam posune! Abychom tomuto stereotypu zabránili, vyhledejte alespoň jednou týdně novou zajímavost. Něco čím v sobě probudíte zvědavost. Je zapotřebí abyste začali hledat odpovědi. Vybočíte z řady, otevřete se okolnímu světu a opět to budete mít pevně ve svých rukou.

Lepší blázen s nápady, nežli blbec bez fantazie…